Kočky v dobách slávy - Egypt

14. června 2014 v 16:37 | Toralei
Málokdo si při pohledu na svou kočku uvědomí, jak vzešený tvor se mu povaluje na pohovce. Předkové kočky však byli před více jak pěti tisíci lety ve starém Egyptě uctíváni a hýčkáni jako pomocníci jedné z staroegyptských bohyň.

Bohyně Bastet

Kočky byly ve starověkém Egyptě uctívány jako symbol bohyně Bastet. Ta nejprve měla lví podobu a byla bohyní pomsty. Tento úděl se jí však nelíbil, a proto se vzepřela svému stvořiteli, bohu Re, a změnila svou podobu na kočičí s tím, že se stala bohyní žen, slunce, koček, lásky a plodnosti. Proto také její symbol nosily Egypťanky kolem krku, když chtěly otěhotnět. Někdy bývala ztotožňována s bohyní Sachmet, která má také lví podobu. Na rozdíl od ní je ale Bastet laskavá a mírumilovná. Proto ji na všech vyobrazeních najdeme jen s úsměvem.

Mýty o kočkách z dob starého Egypta

V Egyptské knize mrtvých se píše, že bůh Slunce Ra se jednou proměnil v kočku, aby mohl bojovat s hadem, který byl spodobněním temnoty. Dalším z mýtů je, že jeden faraon si prý raději usekl rukáv svého oděvu, než aby vyrušil kočku, která na něm spala. Egypťané také viděli a někteří ještě dodnes vidí souvislost mezi dvěma událostmi: křesťané na počátku 8. století vyvraždili v Egyptě všechny kočky a za krátkou dobu dolehla na Egypt morová epidemie.
Kočka a smrt

Pokud zemřela kočka, která byla chovaná jako domácí mazlíček, musela si její rodina jako výraz smutku oholit obočí. Poté byla kočka nabalzamována a mumifikována. Spolu s ní se do hrobu dávaly misky s mlékem a mumifikovaní hlodavci, aby se v posmrtném světě měla dobře. Kočky byly po smrti svého majitele usmrcovány a mumifikovány spolu s ním, aby mu v posmrtném světě dělaly společnost. Ne všechny mumifikované kočky však byly pohřbeny. Kočičí mumiečastěji sloužily jako modly v chrámech. Byly tak žádané, že někdy byly dokonce i padělány a místo kočky byla "mumifikována" sláma, kosti nebo klacky.

Centrem uctívání koček bývalo město Bubastis. V této oblasti se nachází kočičí pohřebiště, kde byly pohřbeny tisíce mumifikovaných koček. Jiná kočičí nekropole se nachází u města Beni Hasan, kde se nachází i chrám další bohyně s kočičí hlavou - Pakhet.

Egypťané chovali kočky i z praktičtějších důvodů. Chránily totiž potraviny před hady a hlodavci.

Egypťané nikdy ke kočkám nevzhlíželi jako k božstvu, ale věřili, že jsou jacísi božští pomocníci a že mohou sloužit jako spojka mezi nimi a bohy. Proto jim také šeptali svá přání a modlitby a věřili, že je tak bohové vyslyší. Proč to nezkusit i dnes? Bohové jsou přeci nesmrtelní a třeba Vám nějaké přání prostřednictvím Vaší kočky splní...


Soška kočičí bohyně Bastet

Zdroje textu: miciny.cz, můj bývalí blog o kočkách
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | 14. června 2014 v 19:24 | Reagovat

pěkný :-)

2 LL LL | E-mail | 9. února 2016 v 19:24 | Reagovat

Není to náhodou z micin?

3 LL LL | E-mail | 9. února 2016 v 19:27 | Reagovat

[2]:Teda, promiň, chtělo by to větší písmo. A bývalÝ. Krom toho nevím jak moc se dají miciny nazvat tvým blogem, píšou tam všichni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama